3D tiskanje- ne več sanje, ampak resničnost

3D tiskanje je postopek, ki je v svetu prisoten že kar nekaj časa. Dosedaj je bilo 3D tiskanje navzoče predvsem v zdravstvu, tiskati je mogoče kosti, sklepe, zobe, tudi že nekatere organe. Prav tako oblikovalci ter arhitekti že dlje časa uporabljajo 3D tiskalnike za ustvarjanje prototipov oziroma delovnih maket. Pred kratkim pa so na Kitajskem natisnili prve enodružinske hiše.

Tiskanje za vsak dan







Danes si lahko doma sami natisnete različne uporabne predmete, kot na primer skodelice, svečnike, pribor, nakit in podobno. Vse, kar za to potrebujete je 3D tiskalnik.



Printer manjše velikosti lahko kupite že za 150 eur, drugače pa se cene 3D tiskalnikov za vsakodnevno uporabo gibljejo nekje med 300-1000 eur, tisti za profesionalno uporabo pa dosežejo ceno tudi do 20.000 eur.



S 3D tiskalnikom lahko natisnete skoraj katerokoli obliko, ki jo predhodno ustvarite v digitalnem modelu na vašem računalniku. Digitalni model lahko ustvarite s programi kot so Google SketchUp, 3DS Max, AutoCAD, Maya, Rhino3D, Solidworks in še mnogimi drugimi. Pri risanju digitalnega 3D modela moramo biti pozorni, da se posamezni deli modela ne prekrivajo, da je model narisan v poligonalni geometriji ter da so normale posameznih ploskev obrnjene navzven. Nato pa je potrebno digitalni model še pravilno shraniti ter pripraviti za tisk. Model lahko shranite tako, da je datoteka v enem izmed formatov: VRML (Maya), ZPR (Rhino), STL, ipd. Različni 3D printerji uporabljajo različne tehnike tiskanja.



Katero tehniko tiskanja boste uporabili je potrbno vedeti, preden se lotite risanja digitalnega modela, saj ne moremo z vsemi tehnikami stiskati vseh oblik. Pri printanju arhitekturnih modelov sta ponavadi najbolj pogosti naslednji tekniki. Pri prvi 3D tiskalnik nanaša tanke plasti prahu (iz škroba) eno na drugo. Pri tej tehniki je potrebno vedeti, da najmanjši del digitalnega modela ne sme biti manjši kot 3mm. Pri drugi tehniki pa tiskalnik za tiskanje uporablja plastiko. Tiskalnik stopi ter oblikuje plastiko v manj kot mm tanko nit, ki jo nato nanaša od leve proti desni in nazaj ter oblikuje model. Pri tem najmanjši del modela ne sme biti tanjši od 2 mm. V obeh primerih si izdelavo modela lahko posenostavimo, če si predstavljamo, kako bo printer nanašal plasti ter predhodno oblikoval kalup, na katerega bo nanašal plasti.



Ko priner konča z delom, je potrebno počakati, da se predmet ohladi in postane obstojen za uporabo.







Prva (s)tiskana hiša







Namen 3D tiskanja v arhitekturi je, da lahko oblikujemo drugačne, bolj kompleksne oblike, ki jih s konvencionalnimi gradbenimi tehnikami ne moremo. Prav tako pa lahko s 3D tiskanjem spodbudimo masovno produkcijo, kot so se tega lotili, seveda, na Kitajskem. Kitajsko podjetje WinSun je namreč v enem dnevu natisnilo kar deset enodružinskih hiš s površino 100 m2, pri tem pa jih je ena hiša stala 3450 eur. Kitajsko podjetje za tiskenje hiš uporablja tiskalnik, ki meri 32 x 6,6 x 10 m. Takšen tiskalnik stane kar 2,3 miljonov eur, podjetje pa ga je razvijalo 12 let. Pri tiskanju so uporabili poseben material, ki je mešanica cementa in gradbenih odpadkov (steklena vlakna). Pri tem je potrebno poudariti, da hiše niso bile natisnjene v enem kosu, natisnili so le večje arhitekturne elemente, kot npr. stene in jih nato povezali ročno. Tudi streha ni bila natisnjena. V prihodnosti pa se po svetu obeta več podobnih poskusov.







Na Nizozemskem želi arhitekturni studio Universe Architecture natisniti enodružinsko hišo v Amsterdamu. Hišo želijo natisniti na mestu, gradbeni material pa bo beton. V Veliki Britaniji pa bo prototip hiše natisnilo podjetje Softkill Design. Hiša bo natisnjena v tovarni in pripeljana na lokacijo, uporabljeni material bo plastika. Nekateri arhitekti pa narekujejo, da v prihodnosti ne bomo 3D tiskali le hiš, ampak tudi večje dele urbanega tkiva.



Še več, arhitekti iz skupine MIT Media Lab poudarjajo, da se nam obeta nova industrijska revolucija, kjer človek v gradbeništvu ne bo več uporabljal golih rok. Bo stroj končno nadvladal človeka?







Viri:







wiki.bk.tudelft.nl/toi-pedia/3D_Printing



www.dezeen.com/2013/05/21/3d-printing-architecture-print-shift



www.archdaily.com/497836/chinese-firm-3d-prints-10-homes-in-24-hours

Za vas svetujemo.
Imate parcelo, pa ne veste, kaj se na njej lahko zgradi? Imate dilemo glede oblikovanja hiše?

< pišite nam

Nasveti arhitekta