Kako veliko hišo potrebujemo?

V Sloveniji kar 60 % prebivalcev živi v enodružinski hiši, kar pomeni, da je to najpogostejša tipologija stanovanja. Večina enodružinskih hiš, ki krasijo krajino po Sloveniji je zelo velikih. Ponavadi so enodružinske hiše večje od 200m2. Za primerjavo so stanovanjske enote v zahodni Evropi, npr. Angliji ali Nizozemski veliko manjše, nekje med 80 in 100m2. Pa zares potrebujemo tako veliko hišo?

Kaj lahko najdemo v veliki hiši?







Za analizo prostorov večje slovenske hiše smo vzeli primer že obstoječe tipske hiše, ki je ne bomo navajali. Prav tako ne bomo navedli arhitekta te hiše. Po velikosti dokaj povprečna hiša je velika 252m2, pri tem v kvadraturo ni všteta garaža. Ima standardna tri nadstropja, s kletjo in mansardo.



V pritličju predstavljene hiše se nahaja vhodni prostor v velikosti 8, 52 m2, kuhinja 12,24 m2, jedilnica 13,12m2 in dnevni prostor, ki uradno meri 33,24 m2, vendar skoraj polovico dnevnega prostora zavzema hodnik. Prav tako lahko v pritličju najdemo kabinet 12,99 m2, ki je velik skoraj toliko kot otroška soba. V pritličju je še garderoba 5,30 m2 in kopalnica 3,84 m2. Torej celotno pritličje arhitekturne zasnove meri kar 89,25, kar je več kot povprečno stanovanje v večstanovanjski stavbi v Sloveniji.



Ko se pomaknemo višje proti mansardi, ugotovimo, da je arhitekt namenil kar 15,23 m2 prostora komunikacijam, se pravi 6,44 m2 stopnicam in 8,79 hodniku m2. Pri tem je zelo slabo, ker je arhitekt porabil enako veliko prostora za komunikacije, kot za otroški sobi, ki merita vsaka po 15,36 m2. Malenkost večja je spalnica, ki meri 15,93 m2. Če nadaljujemo, imata kopalnica (10,53m2) in wc (2,22 m2) nepotreben predprostor (1,45m2), skupaj pa trije prostori merijo toliko kot spalnica. Pri tem tlorisu gre za slabo razporeditev in izrabo prostorov. Skupaj našteti prostori v tej arhitekturni zasnovi tako mansarde merijo 76,08 m2.



Na koncu ima hiša še kletno etažo, ta meri kar 86,58 m2! Pri tem stopnice zavzemajo 9,91m2 prostora, utility kar 11,08m2, kurilnica le 2,45 m2 in soba za prosti čas kar 26,12 m2. Ostali prostor v izmeri 37,02m2 je namenjen shrambam, kar je več kot dnevna soba hiše in več kot prostora namenijo shrambam v manjšem vrtcu!



Kot vidimo je v tako potratno zamišljeni arhitekturi veliko manjših sob in prostorov, katerih namen ni povsem določen. Prav tako je veliko preveč neizrabljenega prostora, kot na primer hodnikov in prevelike kopalnice. Pri vsem tem pa stanovanjska hiša nima spodobnega dnevnega prostora. Verjetno nima vsaka Slovenska hiša tako potratne tlorisne razporeditve, zagotovo pa jih lahko najdemo kar nekaj.







Zakaj je velika hiša neupravičena?







Ponavadi se prebivalci odločajo za gradnjo tako velike hiše, ko so prepričani, da bo v njih dlje časa živela celotna družina, se pravi vsi otroci in po možnosti še družine otrok. Pa se ta želja uresniči? Seveda se zgodi, da so otroci doma dlje časa, dokler ne najdejo svojega stanovanja. V resnici pa si mlajši želijo oditi od doma. Kaj pa se zgodi potem, ko v hiši ostane samo en posameznik? Kako lahko ta sam vzdržuje tako veliko hišo? In pomembneje, kje boste v sedanji ekonomski krizi našli investitorja, če jo boste želeli prodati?



Dokler ljudje ne poskusijo vzdrževati hiše nad 200m2, se ne zavedajo, koliko dela je s tako velikim objektom. Veliko stane vzdrževanje same hiše in sprotna popravila. Še bolj pa je zamudno vsakotedensko čiščenje tako velikega objekta, ki gospodinji vzame vsej celo popoldne ali pa kar celoten dan. Se pravi povprečna slovenska gospodinja porabi nekje 1/7 svojega življenja za čiščenje!



Preden greste v gradnjo tako velike hiše, si preračunajte, kako veliko boste porabili samo za kurjavo. Ne glede na to, na kaj se bo hiša ogrevala, boste za ogrevanje porabili vsaj 1500 EUR/letno. Če boste imeli centralni sistem ogrevanja, pa bo to še posebej problematično, če boste v hiši ostali sami, saj ne boste mogli regulirati ogrevanja posameznih sob.







Verjetno lahko na koncu le sami presodite, kako veliko hišo potrebujete. Predlagamo vam lahko le, da je 100-150 m2 z dobro arhitekturno razporeditvijo že dovolj za štiričlansko družino. In za konec še to, velika poraba ni luksuz, še posebaj če je ta zasnovan slabo in potratno, je le način onesnaževanja prostora. Luksuz je v kvaliteti prostora.







Viri:



http://www.stat.si/







GMT+1 arhitekti

Za vas svetujemo.
Imate parcelo, pa ne veste, kaj se na njej lahko zgradi? Imate dilemo glede oblikovanja hiše?

< pišite nam

Nasveti arhitekta