Naravna izolacija

Vsakdo že ve, da je izolacija izrednega pomena zaradi prihranka pri porabi energije za ogrevanje. Posamezniki v Sloveniji se ponavadi poslužujejo predvsem umetnih izolativnih materialov, kot npr. steklene volne ali stiropora. V svetu pa obstaja še cela paleta alternativnih toplotnoizolacijskih materialov. Zanimivi so predvsem naravno-izolacijski materiali, ki nudijo stanovalcem veliko ugodnosti.

Naravne izolacije so tiste, ki so posebej prijazne za uporabnika, saj so narejene iz naravnih materialov. Takšnim materialom pa niso primešane ekološko sporne primesi. Naravne izolacije so prijazne človeku po vgradnji, prijazna pa je tudi njihova izdelava. Naravne izolacije pa so ponavadi tudi ekološke, saj zmanjšujejo negativne vplive na okolje, kot npr. izpuste co2. Nenazadnje pa bi naj bile naravne izolacije v primerjavi s klasičnimi bolj učinkovite.







Obstaja veliko vrst naravnih izolacij, kot npr. lanena izolacija, izolacija iz lesnih vlaken, izolacija iz konoplje, izolacij iz volne, izolacija iz kokosovih vlaken, izolacija iz trstike, izolacija iz perlita (ekspandiranega vulkanskega kamna) in še mnoge druge. V nadaljevanju bodo opisane nekatere najbolj pogosto uporabljene naravne toplotne izolacije.







Lanena izolacija







Lanena toplotna izolacija pozitivno vpliva na okolje. Med drugim regulira vlago v prostoru, ki jo absorbira in nato vrača v prostor. Lanena vlakna so tudi velik porabnik ogljikovega dioksida v atmosferi, zato delujejo dobro za naše okolje. Prav tako je lanena toplotna izolacija energijsko učinkovita. Uporablja se lahko tako pri novogradnji, kot tudi pri prenovi. Pri prenovi se stara izolacija lahko znova uporabi.



Lanena toplotna izolacija je lahko v različnih oblikah. Najdemo jo lahko v ploščah (lanene izolacije), v takšni obliki se uporablja predvsem za izoliranje strehe, stene in tal. Obstaja pa še v obliki izolacijskih trakov, ki se uporabljajo za polnjenje in zapiranje utorov ter večjih odprtin. Posebni produkt lanene izolacije je laneni filc, ki je talna izolacija in trakovi lanenega filca, ki se uporabljajo za zmanjšanje ravni hrupa med nosilci strešnih konstrukcij tern a stiku stene in tal. Nenazadnje pa poznamo tudi lanene delce, ki služijo kot izolacijsko polnilo za velike odprtine.



Pa še nekaj numeričnih karakteristik lanene toplotne izolacije. Za predstavo, lanene plošče imajo toplotno prevodnost 0,038 W/mK in stanejo 35,40 eur/m2 pri debelini 16 cm.







Lesna vlakna







Izolacija iz lesnih vlaken je enostavna ter hitra za montažo, predvsem kadar je v obliki plošč. Prav tako je trdna in stabilna ter jo je lahko uporabljati. Odporna pa je tudi proti požaru. Izolacija iz lesnih vlaken je povsem naravna, saj je narejena iz razcefranih lesnih vlaken, obdelanih z vodo.



Poznamo npr. plošče iz lesnih vlaken flex, ki se uporabljajo za stene ter strehe, te so nekoliko mehkejše. Prav tako pa se uporabljajo plošče iz lesnih vlaken therm, ki so namenjene za izoliranje stene, strehe in estrihov. Obstajajo še druge različice plošč iz lesnih vlaken. Nenazadnje pa poznamo naravno izolacijo iz posameznih lesnih vlaken, ki se uporablja za vpihovanje med konstrukcijske elemente in podobno.



Toplotna prevodnost naravne izolacije iz lesnih vlaken, bolj natančno za plošče flex, je 0,040 W/mK in stane 16,80 eur/m2 pri debelini 16 cm.







Izolacija iz konoplje







Ta naravna izolacija je narejena iz konopljinih vlaken. Izolacija je posebej zanimiva, saj regulira vlago. Konopljina vlakna posesajo vlago in jo čez čas izločijo nazaj v prostor. Prav tako pa omogoča tudi dihanje konstrukcije. Ker je izolacija rastlinskega izvora in ne vsebuje proteinov, pri postopku obdelave ni potrebna kemična obdelava.







Izolacija iz konoplje je na voljo v obliki izolacijskih plošč iz konoplje in se uporablja za izoliranje sten, stropov ter strehe. Med drugim poznamo tudi univerzalne konopljine plošče, ki se uporabljajo za izoliranje strehe ter estrihov.



Izolacijske plošče iz konoplje imajo toplotno prevodnost nekje 0,040 W/mK in stanejo 18,40 eur/m2 pri debelini 16 cm.







Izolacija iz ovčje volne







Za razliko od že naštetih naravnih izolacij je izolacija iz ovčje volne živalskega izvora. Ta izolacija ustvarja zelo prijetno klimo v notranjem okolju. Ovčja volna vsebuje posebno snov lanolin, več snovi kot vsebuje, bolj je izolativna. Prav tako ta naravna izolacija omogoča dober pretok zraka. Prav tako se s prezračevanjem čisti. Ovčja volna je vnetljiva šele pri visokih temperaturah.



Izolacijo iz ovčje volne poznamo v obliki plošč, takšna se uporablja za izoliranje strehe ter sten. Uporabljajo pa se tudi samo posamezna vlakna ovčje volne, predvsem jih je možno vpihati v večje odprtine in za opaž.



Plošče iz ovčje volne imajo toplotno prevodnost 0,35 W/mK in stanejo 27, 82 eur/m2 pri debelini 16 cm.







Za primerjavo, umetna izolacija iz kamene volne ima toplotno prevodnost 0,035 W/mK do 0,040 W/mK in stane 7 eur/m2. Vendar je njena uporaba tako okolju kot tudi človeku škodljiva.







Viri:







http://hempflax.com



http://zdravahisa.si/naravni-gradbeni-materiali/



http://www.soven.si



http://www.dominvrt.si


Za vas svetujemo.
Imate parcelo, pa ne veste, kaj se na njej lahko zgradi? Imate dilemo glede oblikovanja hiše?

< pišite nam

Nasveti arhitekta