Notranje oblikovanje

Notranje oblikovanje ali oblikovanje interierjev je oblikovanje našega vsakodnevnega bivalnega okolja. Znotraj arhitekture preživimo večino svojega časa, v prostoru bivamo, delamo, spimo, preživljamo prosti čas, zadovoljujemo naše primarne potrebe. V interierjih pa se vršijo tudi interakcije z drugimi posamezniki.

Potrebno je, da je naš prostor primerno oblikovan, saj to vpliva na kakovost našega življenja. Hkrati pa mora biti tudi uporaben, saj je to njegova primarna funkcija. Veliko ljudi si interier oblikuje kar sami. Res je, da sami najbolj vedo kaj jim je všeč in kaj bodo v prostoru počeli. Vendar posamezniki ponavadi ne poznajo učinkov, ki jih bo prostor imel. Prav tako pa si ne znajo predstavljati končnega izgleda prostora. Zato je pri snovanju interierja priporočljivo za mnenje vprašati arhitekta ali notranjega oblikovalca.







Učinki notranjega oblikovanja







Interier je več kot samo nabor pohištva, ki se med seboj ujema. Seveda je tudi ujemanje pomembno, še bolj pa je pomembna končna atmosfera, ki jo ustvarja skupek posameznih elementov. Pri notranjem oblikovanju je pomembna tako izbira barv, materialov, tekstur, dimenzij tako prostora, kot tudi pohištva, svetloba in še mnoge druge prvine. Ravno ta skupek prvin, končna atmosfera, bo namreč zelo vplivala na naše počutje.



Za primer, če vam arhitekt oblikuje temen, mogočen interier, z visokimi stropi, velikim in hladnim pohištvom, z malo svetlobe, grobih in temnimi površinami, se boste v interierju počutili majhne, nesproščene in ponižne. Uporaba takšnih prvin je pri interierju upravičena, ko gre npr. za oblikovanje notranjosti cerkve ali banke.



Kadar pa bo prostor oblikovan v naravnih barvah, z uporabo lesa, v kombinaciji z mehkimi materiali, z veliko svetlobe in v človeku primernih dimenzijah, pa se boste v takšnem prostoru počutili prijetno in sproščeno. Tako oblikovani bi naj bili prostori za prosti čas, dnevne sobe, tudi savne.



Seveda pa se vseh učinkov ne da posplošiti. Kako bo na vas vplivalo oblikovanje interierja je odvisno tudi od vašega karakterja, osebnih preferenc in okusa.











Interier definira (tudi) arhitektura







Interier se lahko oblikuje naknadno, ko je arhitektura, npr. vaša hiša že postavljena. Za res dober učinek pa je priporočljivo, da se objekt in notranji prostori oblikujejo hkrati. Le tako so lahko res najboljši. Saj oblikovanje arhitekture vpliva tudi na učinek interierja. Na primer dimenzije prostora so definirane že, ko se objekt postavi, ne da se jih več spreminjati. Vendar pa tudi dimenzije prostorov oblikujejo notranjo atmosfero sobe. Podobno je s količino naravne svetlobe, ki pride v prostor. Tudi ta je določena že, ko je objekt postavljen. Težko naknadno spreminjamo dimenzije oken, ki prepuščajo naravno svetlobo. Zato se priporoča oblikovanje hiše in posameznih interierjev hkrati.







Notranje oblikovanje in vizualizacije







Ko sami razmišljate o notranjih prostorih, si lahko le delno predstavljate, kako bode ti nekoč zgledali. Arhitekti ali notranji oblikovalci pa najprej interier skicirajo, si skušajo predstavljati vse prvine notranjega prostora, nato pa svojo idejo tudi preizkusijo. Svoj predstavo preizkusijo tako, da izdelajo 3D model, mu dodajo materiale in izdelajo 3D vizualizacijo. Končno sliko ali podobo interierja. Tako si lahko v naprej predstavljate učinek posameznega interierja.







Cena interierja







Cena oblikovanja variira od količine vloženega dela. Za ‘hitro’ oblikovanje interierja boste odšteli že od 200 EUR naprej. Vendar takšno oblikovanje navadno ni preveč kakovostno. Normalno pa se cene za oblikovanje interierjev gibljejo od 500 EUR naprej. Seveda je odvisno za kako velik prostor gre in koliko dela ta obsega ter koliko vizualizacij vam bo arhitekt pripravil. Prav tako je odvisno, ali bo vse pohištvo oblikovano po meri ali bodo določeni elementi tipsko izdelani.







GMT+1 arhitekti

Za vas svetujemo.
Imate parcelo, pa ne veste, kaj se na njej lahko zgradi? Imate dilemo glede oblikovanja hiše?

< pišite nam

Nasveti arhitekta