Tapete in njihova uporaba

Po navadi se odločimo za izbiro tapet, kadar želim na poceni način popestriti prostor. Uporaba tapet je priporočljiva pri praznih in dolgočasnih prostorih. Pazljivi pa moramo biti, da tapet ne vključimo v prostore, ki so že tako natrpani z raznimi detajli. V tem primeru tapete ne bodo prišle tako do izraza, oziroma bodo prostor pogršale. Pomembno je tudi, da se tapete ujemajo s pohištvom, zavesami, preprogami in ostalimi elementi interjerja. Tako je priporočljivo, da se ves interjer opremlja hkrati, oziroma še več, da se pri opremljanju interjerja pa tudi izbiri tapet obrnete na strokovnjaka.

Vrste tapet







Poznamo več vrst tapet, osnova vseh pa je obdelan papir. Najbolj osnovne so papirne tapete, ki so narejene iz ene ali več plasti papirja. Zgornja plast papirja pa je potiskana.



Nato poznamo tudi reliefne tapete, pri katerih je na plast papirja nanesena večja količina barve. Večja količina nanesene barve ustvari relief.



Obstajajo pa tudi vinilne tapete. Te tapete so narejene iz prešanega papirja in termično obdelane z dodatki.



Nenazadnje uporabniki posegajo tudi po vlies tapetah, pri katerih je podlaga termično obdelan papir. Papirju pa je kot nosilni material dodan tudi vlies. Polaganje te vrste tapet je izjemno enostavno. Tapete predhodno potopite v kad za namakanje in jih nato zalepite na že predhodno z lepilom namazano steno. Dimenzije tapet ostanejo enake tudi po namakanju.



Obstajajo še druge vrste, kot npr. grobovlaknate ali flis tapete.







Polaganje tapet







Polaganja tapet se lahko lotite sami ali najamete izvajalca, po navadi slikopleskarja, ki to naredi za vas. Cena polaganja tapet se giblje od 7-15 EUR/m2+DDV. Če se boste polaganja tapet lotili sami, vam bo naslednji opis zelo v pomoč.



Za polaganje tapet boste potrebovali kar nekaj orodja, ki pa ga verjetno že imate doma. Potrebovali boste meter, škarje, nož, svinčnik, krtača za tapeciranje, čopič za nanos lepila, vedro za lepilo, lepilo, vodno tehtnico, gumijasti valj za tapeciranje ter stike, lopatico za rezanje, miza za tapeciranje ter mogoče še kaj.



Pred začetkom polaganja tapet morate preveriti, če so vsi svitki tapet enakega modela in če pripadajo enaki seriji. Samo tako bodo vsi zvitki res enake barve in vzorca.



Ko se lotite procesa polaganja tapet morate ugotoviti, če vsebuje stena vsebuje neravnosti. Vse luknjice ter druge nepravilnosti je potrebno sanirati z mavcem. Pred začetkom je prav tako potrebno odstraniti že obstoječe tapete. Če gre za novozgrajeno steno, je potrebno počakati, da bo ta popolnoma suha. Sušenje nove stene traja vsaj 6 tednov. Poleg tega da mora biti stena suha, je pomembno, da je ta tudi svetla. Tako jo lahko dodatno predhodno pobarvate. Tapete lahko nanašate tako na stene iz betona, kot tudi na npr. stene iz mavčnih plošč, vendar je te predhodno potrebno premazati z emulzijo. Podobno velja tudi za lesene stene. Tip pred polaganjem steno očistite z metlico.



Ko je stene pripravljena se lahko lotite samega procesa polaganja tapet. Trak tapet odrežite tako, da bo trak tapete za 5 do 10 cm daljši od višine stene. Vsak naslednji trak odrežite, ko je prvi že nameščen, tako da se bosta vzorca ujemala.



Nato na tapeto enakomerno nanesite plast lepila, seveda, na obratno stran tapete. Z lepilom namažite le eno tapeto hkrati. Izberete lahko različna lepila. Za tapete Viles lahko izbere lepilo, ki se suši počasneje, a ga lahko kasneje lažje odstranite. Prav tako lahko uporabite disperzijsko lepilo, če lepite vinilne ali reliefne tapete, ta se suši hitreje. Pri papirnatih tapetah pa lahko uporabite kar navadno lepilo za tapete, ki se suši počasi. Pri zadnjem je priporočljivo, da premažete tudi steno. Nekatere tapete pa je potrebno predhodno tudi namakati, čas namakanja tapet je odvisen od vrste tapet.



Prvi trak položite na steno s pomočjo vodne tehtnica. Pomembno je, da je ta položen izjemno natančno, saj bodo vsi ostali sledili vzorcu prvega. Trak tapete položite tako, da bo del visel čez steno, tega boste kasneje odrezali. Tapetni trak pritisnite na steno z valjem za polaganje tapet. Trak valjajte od notri navzven, pri tem odvečno lepilo odstranite z gobo. Ko je trak nameščen na steno, povaljajte še celoten trak. Ko pridete do roba sobe, naj tapetni trak ne gre čez rob sobe.







Cene







Cene tapet izjemno nihajo. Po navadi so odvisne predvsem od dovršenosti potiskanega vzorca. Dizajnersko dovršene tapete so navadno nekoliko dražje.



Pri ugotavljanju cen smo analizirali dve spletni strani, ki ponujata tapete. Pri tem smo vzeli nekatere naključne primere tapet in preračunali njihovo ceno na m2. Pri tem je potrebno poudariti, da tapet nikoli ne morete kupiti na m2. Običajno jih najdete v daljših zvitkih npr. 10m na 0,75m. Ugotovili smo, da cene na prvi spletni strani, nihajo od 5,2 eur/m2 do 23 eur na m2. Najdemo pa tudi dražje tapete, kot npr. takšne za 43 ali celo 74,8 eur/m2. Cene so podobne pri drugi spletni strani. Te se gibljejo od 5,4 eur/m2 do 23 eur/m2.







GMT+1 arhitekti

Za vas svetujemo.
Imate parcelo, pa ne veste, kaj se na njej lahko zgradi? Imate dilemo glede oblikovanja hiše?

< pišite nam

Nasveti arhitekta